Zvyk rozdávat dárky o svaté noci je známý už od středověku. Upevňovaly se vzájemné vztahy a staly se projevem přátelství a křesťanské lásky. Dárků se nedávalo mnoho, šlo spíše o drobnosti, které se mnohdy každý rok opakovaly. Mladým lidem se nadělovala červená jablka jako symbol zdraví, síly a dlouhověkosti, ořechy pro moudrost a zralost nebo sladké perníky vyjadřující radost a slast mládí. Mládenci a panny dostávali ozdobu (náramky, řetízky) jako symbol štěstí a bohatství. Dospělí se obdarovávali vínem, sladkostmi, ovocem nebo voňavkami a vonnými mastmi.
Nejvíce jsou samozřejmě obdarovány děti, které milují tradiční štědrovečerní nadílku. V Česku jako i v středoevropských zemích nosí dárky Ježíšek a nechává je na Štědrý den pod vánočním stromečkem. Ve světě rozdávají dárky Santa Claus (např.USA, Velká Británie), v Rusku Děda Mráz, ve Finsku dědeček Velký Ukko, v severní části Německa Weihnachtsmann (Vánoční muž) nebo ve Francii Papa Noël.
Ve většině zemí se dárky, které přiveze Ježíšek na saních, rozdávají na Štědrý den 24.prosince nebo druhý den ráno na Boží hod vánoční. Santa Claus ve svém červeném obleku nosí dárky o štědrovečerní noci komínem a vkládá je do připravených sáčků v podobě bot. Rozbalují se druhý den ráno.